Recent articles

Wkłady do filtra odwróconej osmozy - przegląd

Posted on2 Years ago

W związku z licznymi pytaniami i zgłoszeniami od naszych klientów, w dzisiejszym wpisie blogowym postanowiliśmy szerzej opisać stosowane w naszych urządzeniach wkłady do filtra odwróconej osmozy. To właśnie dzięki nim do naszych kranów płynie woda pozbawiona zanieczyszczeń, a w niektórych przypadkach również wzbogacona o cenne składniki mineralne i odżywcze. Wyróżniamy siedem rodzajów wkładów, których specyfikację przeanalizujemy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Wkład polipropylenowy 5 mikronów - wkład sedymentacyjny mechaniczny

Wkład polipropylenowy 5 mikronów - wkład sedymentacyjny mechaniczny

Pierwszą technologią, jaką weźmiemy pod uwagę w dzisiejszym przeglądzie "Wkłady do filtra odwróconej osmozy", jest wkład polipropylenowy o dokładności 5 mikronów. Jak sama nazwa podpowiada, powstaje on z polipropylenowej włókniny i ma kształt cylindrycznego walca. Wkłady tego typu nazywane są czasami również piankowymi. Opisywany system pozbawia wodę zanieczyszczeń mechanicznych. Mowa tu między innymi o mule, rdzy, piasku, ale też innych cząstkach o rozmiarze większym niż pięć mikronów. Tym samym wkład chroni resztę filtra (jego pozostałe elementy), wydłuża jego żywotność i zapobiega uszkodzeniom. Najczęściej stosowany jest w filtrach odwróconej osmozy oraz podzlewowych.

Jak działa filtr polipropylenowy i jaka jest jego budowa? Wkład znajduje się w mocnym korpusie. Zanieczyszczona woda wpływa do filtra z lewej strony i jest oczyszczana przez wkład od jego zewnętrznej do wewnętrznej powierzchni. Zanieczyszczenia pozostają na wkładzie, a przefiltrowana woda płynie dalej do systemu. Budowa filtra i wkładu powoduje, że nawet po jego zużyciu i całkowitym zablokowaniu, nie przepuści on zanieczyszczeń, które są większe niż wskazane w jego cechach produktu. W tym przypadku mówimy o wartości 5 mikronów.

Wkład węglowy do filtra

Wkład węglowy do filtra

Główne cechy wkładu węglowego do filtra to usuwanie zanieczyszczeń chemicznych i organicznych z wody. Ten wkład, podobnie jak opisywany powyżej, chroni pozostałą część systemu filtra odwróconej osmozy przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń. Przedłuża między innymi żywotność membrany osmotycznej poprzez niwelację chloru (aż do 99 procent) i innych substancji chemicznych czy pestycydów (do 85 procent). Usuwa również zanieczyszczenia organiczne.  Tym samym wpływa też na poprawę zapachu i smaku wody. Rekomendowany do filtrów tradycyjnych oraz odwróconej osmozy. Blok węgla, z którego składa się wkład, co prawda posiada dużą gęstość, ale nie wpływa to na spadek ciśnienia wody. Wkład do filtra wody węglowy cechuje się świetną jakością wykonania, jest ekonomiczny i posiada konkurencyjną cenę.

Wkład węglowy do wody powinien być wymieniany co 3 do 6 miesięcy. Na częstotliwość wymiany wkładu na nowy wpływ ma jakość filtrowanej w naszej nieruchomości wody. By filtracja była jak najwyższej jakości, nie czekaj pół roku do wymiany wkładu. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność wkładu węglowego, zamontuj przed nim filtr mechaniczny. I pamiętaj o tym, że wkład ten nie może być stosowany do wody nieznanego pochodzenia lub z mikrobiologicznymi zanieczyszczeniami.

Wkład filtra 1 mikron - polipropylenowy sedymentacyjny

Wkład filtra 1 mikron - polipropylenowy sedymentacyjny

Wkład filtra 1 mikron to wkład polipropylenowy sedymentacyjny. Opisywaliśmy go jako pierwszy, z tym, że skupiliśmy się na wkładzie pozbywającym się zanieczyszczeń o średnicy większej niż 5 mikronów. Kolejny na naszej liście jest więc model dokładniejszy, usuwający zanieczyszczenia większe niż 1 mikron. Ten wkład również posiada kształt walca cylindrycznego i również oczyszcza wodę z mechanicznych zanieczyszczeń. Usuwa między innymi piasek, żwir, błoto, osady czy rdzę.

Ten mechaniczny wkład powstał z pianki poliuretanowej i zalicza się go do generacji najnowszych wkładów wstępnej filtracji. Cechuje się dużą chłonnością, ponieważ włóknina wkładów ma konsystencję pianki z mikropęcherzykami wewnątrz swojej struktury. Zanieczyszczenia zostają w strukturze filtra i nie są z wewnątrz wypłukiwane. Dlatego też po jakimś czasie maleje chłonność wkładu i należy go wymienić.

Czas wymiany zależny jest od ilości i rodzaju zanieczyszczeń. O tym, że czas wymienić wkład, świadczyć może spadek ciśnienia w odcinku instalacyjnym za filtrem wody. Opisywany wkład stosowany jest najczęściej jako trzeci stopień filtracji, tuż po węglowym filtrze.

Membrana osmotyczna

Membrana osmotyczna Vontron 75 gpd

Membrana osmotyczna to najistotniejszy element filtrów odwróconej osmozy. Zachodzi w nim właściwy proces uzdatniania zanieczyszczonej wody. To również element uznawany za najskuteczniejszy przy oczyszczaniu wody - jego dokładność to 0,0001 mikrona! Filtracja jest więc maksymalnie precyzyjna. Z wody pozbywamy się niemal całkowicie bakterii i wirusów, fosforanów, ołowiu, rtęci, substancji promieniotwórczych, aluminium, miedzi, niklu, siarczanów, chlorków czy amoniaku. Membrana jest w stanie zatrzymać niemal wszystkie rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia. A dzięki temu, otrzymana woda jest zdatna do picia bez potrzeby przegotowania.

Skuteczność membrany osmotycznej polega na zastosowaniu układu błon filtrujących, przez które przedostaje się woda pod ciśnieniem aż do rdzenia. Po przebyciu tej drogi woda jest niemal całkowicie uzdatniona. Zanieczyszczenia są z kolei wypłukane i odprowadzone do ścieków w postaci odrzutu wody.

Atutem membrany jest również okres funkcjonowania. Należy ją wymieniać co trzy lata. Oczywiście, tak jak w przypadku innych wkładów, dokładny czas jest uzależniony od jakości filtrowanej wody. Uwarunkowaniem jest też rodzaj filtra, w którym membrana jest stosowana. Tego typu wkładu nie należy stosować do wody nieznanego pochodzenia lub cechującej się zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Najczęściej w filtrach odwróconej osmozy stosuje się membranę o wydajności 75GPD. Pamiętaj o tym, by wymienić ogranicznik przepływu, jeśli zdecydujesz się na membranę o innej wydajności, niż podana zdanie wcześniej. Dla przykładu, membrana o wydajności 100GDP powinna być zestawiona z ogranicznikiem o przepływie 500/550 cc/min.

Wkład węglowy liniowy z węglem aktywnym

Wkład węglowy liniowy z węglem aktywnym

Wkład węglowy liniowy ma za zadanie oczyszczanie wody z chemicznych zanieczyszczeń, między innymi chloru i pochodnych. Niweluje też znajdujące się w wodzie związki organiczne. Poprawia zapach i smak wody. Wkład ten jest wypełniony granulatem zamkniętym w szczelnej kapsule z tworzywa sztucznego. Co ciekawe, składa się z węgla aktywowanego wytworzonego z łupin kokosa.

Taki węgiel ma świetne właściwości absorpcyjne, co pozwala mu filtrować nawet bardzo zanieczyszczoną wodę. Struktura granulatu pozytywnie wpływa na wodę, która przepływa przez system filtracyjny - nie spada jej ciśnienie. Ponadto wkład wyróżnia się dużą wydajnością. Najczęściej stosowany jest w układach podzlewowych - tradycyjnych lub w filtrach odwróconej osmozy (gdzie chroni membranę, niwelując wpływ chloru na ten element). Wkładu używa się też w formie filtrów w lodówkach.

Wkład liniowy węglowy posiada żywotność na blisko sześć tysięcy litrów wody, co przekłada się na trzy do sześciu miesięcy użytkowania. Żywotność wkładu może okazać się jednak krótsza w przypadku mocno zanieczyszczonej wody. Wkład z węglem z łupin orzecha kokosowego nie powinien być stosowany dłużej niż pół roku, ponieważ mogą rozwinąć się w nim bakterie.

Wkład liniowy mineralizujący - mineralizator wody

Wkład liniowy mineralizujący - mineralizator wody

Popularny mineralizator wody, czyli wkład liniowy mineralizujący stosuje się w systemach odwróconej osmozy i w filtrach podblatowych. Woda poddana uzdatnianiu jest co prawda pozbawiona zanieczyszczeń, ale co za tym idzie, również dobrych dla naszego organizmu minerałów. Sposobem na rozwiązanie tych niedoborów jest wkład mineralizujący wodę. Mineralizator wody pitnej ma wbudowane złoże dolomitowe, które uwalnia do wody niezbędne minerały. Mamy tu na myśli między innymi wapń, magnez, potas, sód czy chlorki.

Minerały mają zbawienny wpływ dla naszego zdrowia, ale również poprawiają smak wody. Warto pamiętać, że w ludzkim organizmie występuje aż 46 mineralnych składników, z czego 30 uznaje się za niezbędne do egzystencji. Łącznie stanowią cztery procent naszej masy ciała. Dostarczamy je do organizmu poprzez posiłki i napoje. Dlatego tak istotne jest, byśmy pili wodę bogatą w minerały - zarówno makroelementy, jak i mikroelementy. Wkład mineralizujący - mineralizator wody RO pomoże nam spełnić ten cel.

Mineralizator RO posiada określoną przez producenta żywotność. Wynosi ona do roku użytkowania. Miernik TDS pomoże nam skontrolować stopień mineralizacji wody i podpowie czy już czas, by wymienić mineralizator.

Wkład bioceramiczny liniowy - jonizator

Wkład bioceramiczny liniowy - jonizator

Ostatnim punktem naszego przeglądu jest wkład bioceramiczny liniowy, czyli jonizator wody. W systemach odwróconej osmozy odpowiada on za siódmy (czyli ostatni) stopień procesu filtracji. Urządzenie to znacznie wpływa na poprawę parametrów wody, dzięki emitowaniu promieniowania rzędu 2000 ni/m3. Woda poddana takiemu procesowi w zbawienny sposób wpływa na nasz organizm. Szybciej oczyszcza go z toksyn i lepiej nawadnia. Posiada też korzystniejsze (wyższe) pH dla ludzkiego ciała. Dzięki spożywaniu wody poddanej procesowi jonizacji, zwiększymy sprawność organizmu oraz jego odporność na infekcje, poprawimy metabolizm i szybciej wypłuczemy ze swojego wewnętrznego systemu toksyny.

Opisywany model wkładu można dopasować do większości systemów filtracji, które dostępne są obecnie na rynku. Wkład cechuje się atrakcyjną ceną i wysoką jakością wykonania.

Wkłady do filtra odwróconej osmozy podsumowanie

Mamy nadzieję, że poprzez powyższy tekst w zwięzły i zrozumiały sposób opisaliśmy czym są wkłady do filtra odwróconej osmozy i w jaki sposób działają. Oczywiście jeśli dalej macie Państwo wątpliwości co do odpowiedniego dla Was produktu, zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy w wyborze i wskażemy najlepsze rozwiązania dla Waszego gospodarstwa domowego, biura, lokalu usługowego czy innego typu nieruchomości.

Menu