Membrany osmotyczne

Filtruj według

Membrana osmotyczna to specjalistyczny rodzaj wkładu, kojarzony z filtrami odwróconej osmozy. Często mówi się, że membrana stanowi najbardziej istotny element systemów opartych na procesie odwróconej osmozy. Przede wszystkim wyróżnią ją jej precyzja i dokładność przy oczyszczaniu wody. Wynosi ona aż do 0,0001 mikrona. Ciężko więc wyobrazić sobie bardziej szczegółowy i dokładny wkład filtrujący. Membrany usuwają z wody bakterie, wirusy, substancje promieniotwórcze i inne, groźne dla ludzkiego życia zanieczyszczenia. Wystarczy tu wymienić chociażby ołów, rtęć, fosforany, aluminium, nikiel, miedź, siarczan czy amoniak.

Membrany osmotyczne są produkowane przy użyciu najnowszych innowacyjnych technologii, aby zapewnić wysoką jakość czyszczenia. Jako materiał do produkcji membrany można zastosować na przykład kompozyt cienkowarstwowy lub octan celulozy. Zasada działania systemu odwróconej osmozy polega na tym, że woda pod ciśnieniem przechodzi przez membranę, na której osadzają się rozpuszczone w wodzie substancje. Membrany mają porowatą strukturę o średnicy porów 0,0001 mikrona. Wielkość ta jest wystarczająca do swobodnego przenikania przez nie cząsteczek wody, ale niewystarczająca do penetracji jonów i cząsteczek zanieczyszczeń zawartych w wodzie.

Odwrócona osmoza zaczyna się pojawiać przy pewnym poziomie ciśnienia zwanym ciśnieniem osmotycznym. Oznacza to, że w tym momencie woda zaczyna działać na membranę z niezbędną siłą, aby umożliwić cząsteczkom przepychanie się przez pory. Im wyższe ciśnienie wody dostarczanej do membrany, tym wyższa jej wydajność i lepsza jakość oczyszczania. Ciśnienie robocze dla osmozy niskociśnieniowej wynosi od 6 do 12 atmosfer, dla osmozy wysokociśnieniowej - od 12 do 16 atmosfer. Do oczyszczenia wody morskiej wymagane jest ciśnienie od 40 do 70 atmosfer.

Co istotne, w procesie oczyszczania wody przy użyciu membrany, zanieczyszczenia są wypłukiwane i odprowadzane do ścieków. Nie pozostają one na filtrze, jak w przypadku innych wkładów. Wiele osób decyduje się na zakup systemów odwróconej osmozy z membranami osmotycznymi również ze względu na żywotność membrany. Jest to jeden z najdłużej eksploatowanych wkładów, który można wymieniać w większości przypadków co trzy lata. Oczywiście należy pamiętać, że okres ten jest uzależniony od jakości uzdatnianej wody.

Czytaj więcejShow less

Menu

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się