FAQ - najczęściej zadawane pytania
W związku z wieloma pytaniami, które napływają do nas od klientów odnośnie filtrów odwróconej osmozy, postanowiliśmy przygotować dla Państwa kompendium wiedzy w pigułce. Oto FAQ sklepu MyAqua.pl, czyli najistotniejsze i najczęściej zadawane pytania. Zachęcamy do lektury!
Co zrobić, gdy woda pomimo napełnienia zbiornika leci cały czas do ścieku?
-
Sprawdź zawór zwrotny kolanko:
Zawór zwrotny zapobiega przepływowi wody ze zbiornika i z powrotem aby zapobiec nadmiernemu marnowaniu wody.
-
Uszkodzony zawór 4-drożny:
-
W systemach odwróconej osmozy zawór 4-drożny odgrywa kluczową rolę w kierowaniu przepływem wody w różnych fazach procesu oczyszczania.
- Jeśli zawór 4-drożny jest uszkodzony, może to powodować nieprawidłowy przepływ wody, w tym ciągłe przeciekanie do ścieku.
-
Kontrola ciśnienia w zbiorniku:
- Upewnij się, że w zbiorniku jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Zbyt niskie ciśnienie może powodować przeciekanie.
- Dla większości zbiorników, ciśnienie powinno wynosić około 5-7 psi, gdy są puste.
-
Sprawdź membranę osmotyczną:
Membrana może być uszkodzona lub zużyta. Jeśli tak jest, wymień ją na nową.
-
Sprawdź czy instalacja była wykonana poprawnie:
- Niewłaściwe podłączenie może powodować ciągłe przeciekanie.
- Upewnij się, że wszystkie połączenia są prawidłowe.
-
Sprawdź, czy filtr nie jest zatkany:
-
W przypadku zatkanych filtrów, system nie będzie działać prawidłowo.
- Jeśli filtr jest zatkany, wymień go lub wyczyść.
-
Sprawdź poziom soli w systemie:
Jeśli system jest używany ze zmiękczaczem wody, zbyt duża ilość soli może zakłócić działanie systemu.
-
Zwróć uwagę na temperaturę i ciśnienie wody zasilającej:
Zbyt niska temperatura lub ciśnienie mogą wpływać na wydajność systemu.
Czy dzieci mogą pić wodę otrzymaną w procesie odwróconej osmozy?
Woda osmotyczna jest wręcz wskazana dla dzieci, których organizm jest wyjątkowo wrażliwy i narażony na szkodliwe związki znajdujące się w wodzie z kranu. Mowa tu o chlorze i innych związkach chloro pochodnych. W uzdatnionej w ten sposób wodzie warto też kąpać niemowlęta, których skóra jest bardzo mocno narażona na wszelkiej maści uczulenia i podrażnienia (które mogą prowadzić do poważniejszych chorób dermatologicznych).
Czy woda wytworzona w procesie odwróconej osmozy wpływa na smak napojów?
Wpływa w sposób pozytywny. Proces odwróconej osmozy pozbawia wodę niewidocznych zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na walory zapachowe i smakowe napojów. Uzdatniona woda intensyfikuje zapach i smak napojów dzięki temu, że znajdują się w niej rozpuszczone w wodzie gazy - dwutlenek węgla, azot i tlen, które przedostały się przez membranę osmotyczną.
Jaka jest różnica między wodą destylowaną i wodą poddaną procesowi odwróconej osmozy?
Co prawda często możemy spotkać się z porównywaniem wody produkowanej metodą odwróconej osmozy do wody destylowanej, jednak występują tutaj zasadnicze różnice. Woda poddana procesowi odwróconej osmozy zawiera mikroelementy i dobrze smakuje. Natomiast woda destylowana w smaku jest mdła i niesmaczna, jak również pozbawiona rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla i tlenu (a to właśnie te czynniki decydują o smaku wody). Warto też zaznaczyć, że destylacja nie usuwa całości produktów chlorowania wody, a przez woda destylowana nie jest pozbawiona szkodliwych dla naszego zdrowia związków.
Czy stosowanie wody osmotycznej daje nam jeszcze jakieś korzyści?
Ważnym aspektem jest kwestia higieny osobistej. Twarda, zanieczyszczona i chlorowana woda może prowadzić do wielu problemów z cerą również wśród dorosłych. Nie warto wydawać majątku na kosztowne kosmetyki chroniące naszą skórę. Znacznie lepszym krokiem (i bardziej racjonalnym) będzie inwestycja w czystą wodę, która pozwoli nam zachować naturalną ochronną barierę skóry.
Kolejny argument to zdrowie. Picie dużych ilości czystej wody już od dawna jest zalecane przez lekarzy w celu zachowania dobrej kondycji naszego organizmu. W przypadku osób ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym i nerkach jest to warunek konieczny. Woda poddana procesowi odwróconej osmozy ma też zbawienny wpływ dla osłabionego systemu odpornościowego u ludzi.
Ostatnim aspektem jest stan artykułów gospodarstwa domowego. Sprzęty typu żelazka, czajniki, ekspresy do kawy i tym podobne zarastają kamieniem, jeśli używamy nieoczyszczonej wody. Woda z filtrów RO zwiększa natomiast ich żywotność, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.
Jaka jest różnica między filtrami odwróconej osmozy i tradycyjnymi filtrami?
W tradycyjnych filtrach producenci do filtracji używają takich elementów, jak bawełniane sznurki, ziemia okrzemkowa, węgiel czy piasek. Inaczej sprawa wygląda z systemami odwróconej osmozy. Tam głównym elementem filtrującym jest membrana, posiadająca półprzepuszczalną błonę. Błona ta zatrzymuje mikroskopijne zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie. W efekcie przez membranę przechodzą jedynie molekuły czystej wody, natomiast cała reszta jest usunięta z systemu.
Czy proces odwróconej osmozy pozbawia wodę soli?
Tak, ponieważ już w samych założeniach proces odwróconej osmozy został opracowany z myślą o Marynarce Wojennej, by z wody morskiej uzyskać wodę pitną. Wówczas wykorzystywano membrany typu PA i CA. Z czasem skonstruowano membranę typu TFC, która usuwa ponad 90 procent związków chemicznych z wody, w zależności od ciśnienia jej zasilania oraz stężenia potasu i jonów sodu. Filtry odwróconej osmozy polecane są osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, którym lekarze zalecili dietę opartą o posiłki i napoje z małą zawartością soli.
Czy filtry RO (odwróconej osmozy) usuwają wirusy i bakterie z wody?
Tak. Membrana osmotyczna "produkuje" wodę sterylnie czystą. Usuwa z niej wszelkie mikroorganizmy. Zawarta w membranie błona ma bowiem o wiele mniejsze otwory, niż rozmiar wirusów i bakterii, co nie pozwala im przeniknąć. Należy jednak zachować sterylność podczas procesu montażu, by wtórnie nie skazić układu, który magazynuje wodę pitną.
Czy systemy odwróconej osmozy przeznaczone do użytku domowego można również wykorzystać do uzyskania wody do celów farmaceutycznych bądź laboratoryjnych?
Domowe systemy można w skonfigurować do takich celów, jednak w takim przypadku ich instalacje musi być skonsultowana z działem technicznym. Wszystko po to, by uzyskać optymalne warunki pracy urządzenia i uniknąć technologicznych niezgodności. Systemy odwróconej osmozy, które zostaną zainstalowane w niestandardowych warunkach, takich jak właśnie laboratoria czy centra badawcze, nie są objęte gwarancją bez wcześniejszej konsultacji technicznej.
Od kiedy znamy systemy odwróconej osmozy w powszechnym użyciu?
Technologia ta powstała dziesiątki lat temu, jednak do powszechnego użytku wprowadzono ją dopiero w roku 1962 w Stanach Zjednoczonych. Wówczas rząd USA stworzył dla potrzeb wojska zakłady, które produkowały 3000 litrów wody osmotycznej dziennie. Od tego momentu powstały tysiące firm wykorzystujących system odwróconej osmozy do oczyszczania wody pitnej. Podczas operacji "Pustynna Burza", amerykańska armia wykorzystała blisko 8 tysięcy membran osmotycznych. Systemy tego typu cieszą się wciąż niezmienną popularnością na Bliskim Wschodzie. W miejscowościach nadmorskich, które są pozbawione naturalnych źródeł, właśnie w taki sposób pozyskuje się słodką wodę.
Po naciśnięciu przycisku wylewki, woda leci bardzo powoli lub nie leci wcale. Co może być przyczyną?
Jeśli posiadasz system ze zbiornikiem, w pierwszej kolejności sprawdź czy zbiornik nie jest pusty lub czy nie jest zamknięty dopływowy zawór lub zawór zbiornika. Napełnianie pustego zbiornika może potrwać około czterech godzin. Pojemność robocza zbiornika wynosi do jedenastu litrów. Zużycie takiej ilości wody w krótkim odstępie czasu może być więc przyczyną problemu. Sprawdź też czy w dolnej części zbiornika jest ciśnienie lub czy nie zużył się wkład szlifujący.
Jeśli natomiast mowa o systemach bezzbiornikowych, w pierwszej kolejności sprawdź poprzez odkręcenie kranu czy w instalacji wodociągowej jest ciśnienie. Jeśli jest, to przyczyną wolnego przepływu wody prawdopodobnie są zapchane filtry wstępnie. Możliwe też, że zużyła się membrana.
Co gdy zbiornik bardzo wolno się napełnia?
Przede wszystkim sprawdź jakie jest ciśnienie w instalacji, która doprowadza wodę. Jeśli ciśnienie jest niskie, to membrana nie będzie wydajna. Im ciśnienie wody jest mniejsze, tym mniej czystej wody zostanie wyprodukowane. Gdy niskie ciśnienie to permanentny problem w Twojej instalacji, rozważ zamontowanie pompki, która wspomoże cały system. Zwróć również uwagę czy nie zużyły się wkłady wstępnego oczyszczania i czy nie zapchała się membrana. Problemem może też być zbyt niska temperatura wody z wodociągu.
Co zrobić gdy ze zbiornika leci woda.
Gdy spod zaworu leci woda, przyczyną może być przekręcony zawór na zbiorniku lub brak uszczelki pod zaworem. W tym wypadku należy spuścić wodę ze zbiornika i następnie odkręcić zawór i sprawdzić czy znajduje się pod nim uszczelka. Innym czynnikiem mającym wpływ na wyciek wody jest uszkodzony gwint zbiornika, gwint zaworu lub w skarjnych przypadkach obydwa gwinty. Przy uszkodzonym gwincie zbiornika prawododobnie trzeba będzie wymienić zbiornik na nowy.
Co robić, gdy na złączach zauważę wyciek?
Zdarza się to bardzo rzadko. Takie sytuacje mogą wystąpić w przypadku przesuwania systemu lub gdy nastąpiła gwałtowna zmiana ciśnienia wody. Jeśli już jednak do tego dojdzie, jak najszybciej odetnij dopływ wody wodociągowej do systemu poprzez zamknięcie zaworu doprowadzającego i natychmiast zawiadom firmę, od której nabyłeś/aś urządzenie.
Jaka jest przyczyna mętnej i niesmacznej wody?
Taka sytuacja jest najprawdopodobniej wynikiem uszkodzenia membrany i zużycia filtracyjnych wkładów. Skontaktuj się z dystrybutorem, który serwisuje Twój sprzęt.
W jaki sposób można przedłużyć eksploatację urządzenia i jego żywotność?
Bardzo istotnym elementem jest dbanie o regularny serwis urządzenia, a więc wymienianie wkładów, pomiary temperatury i ciśnienia wody. Warto też przynajmniej dwa razy w tygodniu całkowicie opróżnić zbiornik na czystą wodę. Dzięki temu utrzymasz wysoką wydajność membrany i przedłużysz jej żywotność. Pamiętaj, że otrzymaną czystą wodę możesz wykorzystać również do higieny intymnej, mycia twarzy, kąpieli dzieci i niemowląt czy po prostu do polewania kwiatów.
Jaka powinna być odległość zbiornika od urządzenia i wylewki?
Maksymalna odległość zbiornika od wylewki powinna wynosić trzy metry, ponieważ z każdym kolejnym metrem ciśnienie wody dostarczanej z wylewki będzie mniejsze o 0,1 atm w odniesieniu do ciśnienia w zbiorniku. Natomiast urządzenie może znajdować się nawet do dziesięciu metrów od zbiornika. Zwróć jednak uwagę, by nie uszkodzić lub nie odkształcić wężyka. Jeśli ulegnie złamaniu, może dojść do przecieku i zalania.
Co zrobić, jeśli wężyk zbyt głęboko wchodzi w złączkę?
Wyjmij wężyk ze złączką, utnij go prostopadle, następnie włóż go na głębokość dziewięciu milimetrów w złączkę i dokręć nakrętkę ręcznie.
Czy podczas dokręcania plastikowych złączek można używać narzędzi?
Nie można, ponieważ nakrętki mogą w taki sposób pęknąć. Dokręcaj lekko. To tyczy się również trójników i kolanek.
Co jest przyczyną zbyt małej ilości wody w zbiorniku?
Zbyt wysokie ciśnienie powietrza w zbiorniku lub niskie ciśnienie wody w sieci (wynoszące poniżej 2,8 atm).
Jak poradzić sobie ze zbyt niskim ciśnieniem wody w sieci?
Nasze urządzenia mogą co prawda pracować z ciśnieniem wynoszącym poniżej 2,8 atm. Lecz dla zachowania należytej wydajności systemu zastosuj pompę wspomagającą lub zmień konfigurację urządzenia.
Co w przypadku, gdy w sieci występuje zbyt duże ciśnienie, powyżej 6 atm?
Niezbędny będzie reduktor ciśnienia by zapobiec możliwości uszkodzenia systemu i zalania pomieszczenia.
Czy w układzie RO mogą pojawić się bakterie? Jeśli tak, to dlaczego?
Może się tak stać, jeśli podczas montażu nie została zachowana sterylność. Lub jeśli nie dbamy o należytą czystość w okolicach wylewki. Warto więc od czasu do czasu dezynfekować cały układ.
Co zrobić, jeśli wężyk połamał się w trakcie montażu?
Koniecznie wymień wężyk, ponieważ prędzej czy później nastąpi przeciek i może nastąpić zalanie pomieszczenia.
Na obudowach oraz zbiorniku skrapla się woda. Co może być przyczyną?
Specyficzne "pocenie się" sprzętu występuje wówczas, gdy występuje różnica temperatur między wodą zasilającą a pomieszczeniem, w którym jest zainstalowany system. To normalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Jeśli nie chcesz, by podłoże się zamoczyło wskutek skraplania, podłóż pod system gumową lub plastikową podkładkę. W przeciwnym razie płyta szafki, w której stoi sprzęt, może zacząć pulchnieć i gnić.
Co może być przyczyną szybkiego zapchania membrany?
Przyczyn może być tak naprawę wiele. Do takiego stanu rzeczy może doprowadzić brak wymiany
wkładów filtrujących (dodatkowo również do deformacji membrany). Kolejne przyczyny to puszczenie wody o temperaturze powyżej 250 stopni Celsjusza, zamarznięcie wody w membranie lub niewypłukanie wkładu węglowego. Kolejny aspekt to zbyt duża twardość wody, która może zdeformować membranę.
W takim razie w jaki sposób zmiękczyć wodę?
Można do tego celu zastosować specjalne, dedykowane zmiękczacze wody. Jeśli twardość wody w Twojej nieruchomości wynosi powyżej 500F, zadbaj o zmiękczenie wody do twardości powyżej 250F, co znacząco wpłynie na żywotność membrany.
Czy przed pierwszym korpusem można zainstalować pompę?
Nie można ze względu na zanieczyszczenia, mogące uszkodzić przeponę pompy. Pompę należy zamontować pomiędzy korpusem pierwszym a drugim. Pierwszy wkład odgrywa ważną rolę przy amortyzacji uderzenia ciśnień, gdy nastąpi wyłączenie wody w sieci.
Czy pompę można zainstalować przed membraną?
Nie. Taki zabieg mógłby zniszczyć lub uszkodzić membranę. Pompa zwiększa ciśnienie impulsowo w momencie jego podnoszenia. Skoki ciśnień mogą zaszkodzić membranie, ale wkład zainstalowany za pompą wpływa na ich wyrównanie i redukcję.
W jaki sposób dobierany jest ogranicznik przepływu - restryktor?
Restryktory są dobierane do rodzaju membrany, jakości wody i jej temperatury. Montaż nieoryginalnego elementu może skutkować zwiększeniem odrzutu do ścieków.
Co zrobić, gdy przy czterodrożnym zaworze lub zaworze jednokierunkowego przepływu słychać szum?
W takim przypadku odpowietrz cały układ. Parokrotnie naciśnij spust wylewki przy zamkniętym zaworze odcinającym dostęp wody do zbiornika. Jeśli to nie poskutkuje, skontroluj ciśnienie w zbiorniku.
W jaki sposób można sprawdzić uszczelkę "o-ring" w obudowie 10″?
Wyjmij na początek wkłady i dokładnie oczyść uszczelki. Sprawdź czy nie występują na nich pęknięcia. Jeśli tak, wymień je na nowe. Zanim ponownie założysz uszczelki, posmaruj je techniczną wazeliną by korpus obudowy się odpowiednio zassał.
Przy wejściu wody zasilającej membrana ma czarny kolor. Co się stało?
Membrana zapchała się pyłem węglowym, który pochodzi z wkładu węglowego. Zawsze wypłukuj wkłady węglowe przed założeniem, by tego uniknąć.
Co jest przyczyną zbyt wysokiego wyniku TDS uzdatnionej wody?
Membrana została źle przepłukana. Membranę zaleca się płukać przez dwie godziny, by pozbyć się środka konserwującego. Przyczyną może też być źle włożona w obudowę membrana. Wyjmij ją z obudowy i sprawdź, czy uszczelki w górnej i dolnej części nie są uszkodzone. Następnie posmaruj je wazeliną.
W jaki sposób rozłączamy i łączymy złączki?
By połączyć wężyk ze złączką, wciśnij go w nią na głębokość 11 milimetrów do wyczuwalnego oporu i postaraj się wyciągnąć wężyk. Jeśli wciśniesz go zbyt płytko mimo oporu przy próbie wyciągnięcia go, może to doprowadzić do przecieku na połączeniu.
Jeśli chcesz natomiast rozłączyć złączkę, dociśnij pierścień, który okala wężyk do obudowy złączki i wysuń go.
Złączki Jaco - co to takiego?
Złączki Jaco służą do łączenia elementów odwróconej osmozy. Posiadają różne rozmiary gwintu, ale najbardziej popularne to rozmiar 1/4″. Podczas dokręcania uważaj, by nie przekręcić gwintu (więc lepiej nie używaj przy tym narzędzi). Przed montażem nakrętki, gwint owiń teflonową taśmą. Pamiętaj, by włożony przewód wychodził ze złączki, bo w zestawach często spotykamy tulejki, które umieszcza się w przewodzie. W takim przypadku nie jest możliwe wypchnięcie wężyka ze złączki przez ciśnienie.
Ile wynosi maksymalna temperatura pracy korpusów?
Wynosi ona 50 stopni Celsjusza.
Do jakiej temperatury dostosowane są wkłady?
Wkłady węglowe są przystosowane do pracy w temperaturze od 2 do 45 stopni Celsjusza.
Czy na rynku występują wkłady przeznaczone do wody gorącej?
Tak, można spotkać taki produkt.
Zestawy pod zlew i odwróconej osmozy - w jakiej kolejności stosować wkłady w tych systemach?
Pierwszym elementem każdego układu jest wkład mechaniczny 10ľ. Kolejny to wkład węglowy, który usuwa chlor mogący wpłynąć niekorzystnie na membranę. Na końcu można zastosować wkłady mechaniczne 5ľ.
Do czego służy odpowietrznik i czy jest on niezbędny?
Dzięki odpowietrznikowi można usunąć powietrze z filtrów. Odpowietrznik zmniejsza ciśnienie podczas wymiany wkładów.
Czy korpusy mogą wisieć na rurze czy muszą być zamocowane na płytkach?
Korpusy należy mocowań na płytkach ze względu na uderzenia ciśnienia, które występują w trakcie pracy filtra. W ten sposób ograniczamy do minimum zagrożenie uszkodzenia mechanicznego.
Który system jest lepszy - RO czy UV?
Systemy RO, czyli odwróconej osmozy, są uznawane za najskuteczniejsze w celu uzyskania krystalicznej wody, przeznaczonej do picia. Ścieki z tego systemu są ściekami obojętnymi i nie trzeba ich regenerować. To filtry absolutne, wyróżniające się najmniejszą znaną porowatością. Woda z nich uzyskiwana jest sterylna, a jej jakość nie zależy od jakości surowej wody, lecz od różnicy ciśnień.
Kiedy należy wymienić wkład w filtrze UV i RO?
Wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia i jakości wody. Jednak ogólnie przyjęte normy to wymiana filtrów wstępnych co 3 do 6 miesięcy, filtrów końcowych co 6 miesięcy, natomiast membranę osmotyczną należy wymieniać co 2, 3 lata.
Kiedy do systemu RO i dystrybutora wody należy dokupić pompę?
W przypadku, gdy ciśnienie w systemie spada poniżej wartości 2,8 bar.
Czy w domowych filtrach należy stosować lampę UV. W jaki sposób ona działa?
Lampę tego typu stosuje się jako zabezpieczenie, by nie doszło do wtórnego skażenia wody. Promienie UV-C mają bowiem bakteriobójcze właściwości i niszczą strukturę bakterii. Naświetlana w taki sposób woda jest odkażona już po 10-30 sekundach, a jej organoleptyczne właściwości nie ulegają zmianie.
Ograniczeniem przy stosowaniu tej metody jest rozpraszanie promieni, gdy na ściankach występuje na przykład osad węglanu wapnia lub w wodzie znajduje się zawiesina. Należy też pamiętać, że sposób ten nie gwarantuje mimo skutecznego odkażenia działania bakteriobójczego na dłuższy czas. Nawet po naświetlaniu, woda może ponownie ulec zakażeniu.
Jaki filtr zastosować, gdy w wodzie znajduje się dużo żelaza?
W takim przypadku należy skorzystać z tak zwanych odżelaziaczy, czyli filtrów odżelaziających.
Do czego służą szybkozłączki?
Dzięki szybkozłączkom typu Jaco, nie trzeba stosować taśmy teflonowej do połączeń. Pamiętaj jednak, by wężyk został wetknięty głęboko w otwór złączki. W przeciwnym razie dojdzie do wycieku. Jeśli będziesz chciał rozłączyć przewód ze złączką, obniż ciśnienie, a następnie przytrzymaj szybkozłączkę na obwodzie - wtedy łatwo wyjmiesz przewód.
Cooler - co to takiego?
To dystrybutor z wodą, który ma często wbudowany system RO. To świetne i wygodne rozwiązanie dla biur, szpitali, urzędów, zakładów pracy czy budynków użyteczności publicznej. Dostarczają wysokiej jakości wodę dzięki systemom odwróconej osmozy. Posiadają kranik serwujący gorącą i zimną wodę. Zastosowane w coolerach elementy są odporne na korozję. Podłączenie takiego systemu jest identyczne, jak w standardowych systemach RO.
Zastosowanie którego filtru będzie najodpowiedniejsze przy dużej ilości kamienia w wodzie?
Który filtr wybrać, gdy w wodzie występuje dużo związków organicznych i azotanów?
Rekomendujemy systemy odwróconej osmozy, które posiadają filtr z uszlachetnionym węglem aktywowanym, dwa mechaniczne filtry wody oraz filtr węglowy z łupin kokosowych orzechów.
Który filtr wybrać, gdy w wodzie występuje dużo bakterii?
Najlepsze będzie połączenie systemu odwróconej osmozy z lampą UV, która chronić będzie przez wtórnym zanieczyszczeniem wody.
W jakiej odległości od dystrybutora powinien znajdować się system RO bez pompy?
Odległość w takim przypadku może wynosić do 10 metrów.
W jaki sposób najskuteczniej uszczelnić połączenie gwintowane w filtrach?
Użyj do tego celu taśmy teflonowej.
Czy w systemie RO musi znajdować się zbiornik?
Nie ma takiej potrzeby. Zbiornik jest jednak rekomendowany do komfortowej i właściwej pracy systemu.
Jaka jest różnica między wkładem polipropylenowym i sznurkowym?
Wkład sznurkowy jest wykonany z czystego polipropylenowego sznurka. Nawija się go na rdzeń filtracyjny w taki sposób, że jego gęstość rośnie w stronę rdzenia. Taki wkład filtruje wstępnie zawiesiny i osady, powodujące uszkodzenia grzewczych urządzeń i sprzętów AGD. Zatrzymuje mechaniczne zanieczyszczenia, których grubość ziaren wynosi od 5 do 50 mikronów. To najnowsza generacja wkładów, które usuwają rdzę, piasek i inne osady z wodociągowej wody. Wyróżniają się dużą chłonnością zanieczyszczeń. Włóknina posiada strukturę pianki z mikropęcherzykami.
Polipropylenowa pianka posiada odporność na chemikalia i rozwój bakterii. Dzięki specjalnej technologii, filtruje osady o grubości od 1 do 50 mikronów. Wkłady z pianki się jednak zapychają, czego nie można powiedzieć o wkładach ze sznurka. Skutkuje to dużymi spadkami ciśnienia, a to wyraźny znak, że trzeba wymienić filtr. Tego typu wkłady są więc lepsze niż wkłady ze sznurka.
Co należy wiedzieć o wkładach z aktywnego węgla?
Posiadają one drobnoziarnisty, granulowany węgiel. Uaktywnia się on w procesie produkcji. Posiada dużą zdolność adsorpcyjną. W aż 99 procentach usuwa chlor i inne lotne substancje organiczne, które znajdują się w wodzie i wpływają na zły zapach i smak wody. Zaprojektowano je w taki sposób, by wody przenikała przez całe złoże węgla i zapewniała maksymalną adsorpcję zanieczyszczeń. Gram aktywnego węgla posiada powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Nie może on filtrować zanieczyszczonych mechanicznie wód, które posiadają średnicę cząstek powyżej dziesięciu mikronów. Cząstki takiej wielkości zapychają centra aktywne węgla i spadek skuteczności. Wkłady z aktywnego węgla sprawdzą się przy usuwaniu chloru z wody z substancjami koloidalnymi i organicznymi poniżej dwustu miligramów na litr.