Ostatnie Artykuły

Odwrócona osmoza - co to i na czym polega proces odwróconej osmozy?

Wysłany dnia2 lat temu

Czym jest proces odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza to najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie wody. Jej ogromną zaletą jest to, iż nie wykorzystuje przy niej środków chemicznych, a jedynie filtry do wody, jakie radzą sobie nawet z najmniejszymi cząsteczkami. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie maksymalnie czystej wody, która jednocześnie jest zdrowa oraz całkowicie bezpieczna dla każdej osoby. Proces odwróconej osmozy pozbawia wodę nie tylko wirusów oraz bakterii, ale usuwa także różnorodne metale ciężkie i zawiesiny. Woda poddana działaniu filtra odwróconej osmozy nie będzie zawierała rtęci, arsenu, chloru, miedzi, rdzy, rakotwórczego azbestu, azotu i wielu innych substancji, które są szkodliwe dla zdrowia, a także działania urządzeń AGD.

Schemat działania procesu odwróconej osmozy

Filtr do wody pod zlew - na czym polega odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza opiera się na kilku etapach. Pierwszym z nich jest działanie ciśnienia wody, które kieruje ją do membrany osmotycznej. Przechodząca przez nią woda jest pozbawiana szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Brudna woda pozostaje i jest odprowadzana przez ścieki, natomiast ta oczyszczona wydobywa się z kranu. Membrana posiada tak małe otwory (0,0001 mikrona), że niemożliwe jest przedostanie się przez nią mikroorganizmów, bakterii, wirusów czy niepożądanych. związków chemicznych. Do korzystania z dobrodziejstw procesu odwróconej osmozy konieczny jest montaż przy zlewie filtra z odwróconą osmozą. Filtr do wody pod zlew pozwala na wykorzystanie maksymalnego potencjału wszystkich elementów składających się na całość konstrukcji.

Czym charakteryzuje się woda poddana procesowi odwróconej osmozy?

Woda po przepuszczeniu przez membranę osmotyczną jest niezwykle czysta. Nie posiada już bowiem większych zanieczyszczeń, jak piasek czy rdza, ale jest pozbawiona również alergenów, bakterii, metali ciężkich, wirusów, grzybów i związków chemicznych. Jest doskonała dla osób, które mają delikatną i wrażliwą skórę. Szczególnie doceniają ją osoby cierpiące na AZS, ale także alergicy. Taka woda może być wykorzystywana do mycia twarzy czy kąpieli. Jednak ma zastosowanie również do przyrządzania ciepłych napojów. Ogromną zaletą wody oczyszczonej w wyniku procesu odwróconej osmozy jest to, iż nie pozostawia osadów na urządzeniach AGD. Dzięki temu możliwe jest przedłużanie żywotności sprzętów domowych, na przykład czajnika elektrycznego. Taka woda jest jednak całkowicie czysta, a więc pozbawiona również pożądanych składników. Odwrócona osmoza pozbawia wodę nie tylko szkodliwych substancji, ale również istotnych dla zdrowia substancji, minerałów i związków. Należy do nich magnez, wapń, sód, potas. Dlatego warto wykorzystać filtry do wody, które pozwalają na jej mineralizację i picie prosto z kranu nie tylko czystej, ale również odżywczej wody. Służyć temu będzie filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem.

Dlaczego warto skorzystać z filtra odwróconej osmozy?

Jest wiele powodów, dla których warto zainwestować w rozwiązanie, jakim jest filtr odwróconej osmozy. Pierwszym z nich jest zdrowie – woda z kranu przechodzi przez stare rury i ma w sobie wiele szkodliwych substancji. Poza grzybami, bakteriami oraz wirusami może mieć w sobie także pestycydy, piasek, rtęć i wiele innych mikrocząsteczek. Mają one duży wpływ na organizm, część z nich kumuluje się i osadza tworząc na przykład kamienie nerkowe czy zwapnienia, a niektóre mocniej obciążają narządy wewnętrzne oczyszczające wszystko, co przechodzi przez nasz organizm. Nadwyrężane są więc nie tylko nerki, ale także wątroba. Bakterie i wirusy mogą stopniowo osłabiać układ odpornościowy, będą rozwijały się i rozmnażały w ciele człowieka powodując różne choroby. Ponadto wpływają też na florę bakteryjną jelit. Filtrowana woda jest więc zdrowsza, sprzyja szybszemu usuwaniu toksyn, a zarazem sama w sobie nie obciąża dodatkowo organizmu. Kolejną zaletą jest oszczędność – kupowanie wody w butelkach jest w ujęciu miesięcznym czy rocznym bardzo drogie. Inwestycja w filtry odwróconej osmozy pozwala na pozbycie się tych kosztów. Można mieć więc pod ręką czystą wodę z kranu przez cały czas, bez noszenia ciężkich butelek, a także konieczności ich wyrzucania i wybierania się regularnie na zakupy z powodu jej braku. Po zakupie filtra odwróconej osmozy należy jedynie wymieniać filtry do wody. Odbywa się to rzadko – w zależności od stopnia ich zużycia i czasu użytkowania. Ogromnym plusem związanym z wykorzystaniem w domu  filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem jest także ekologia. Plastik należy do jednego z najbardziej zanieczyszczających planetę materiałów. Cechuje go toksyczność, a więc warto ograniczać jego produkcję. Wyeliminowanie kupowania wody w plastiku wpłynie więc nie tylko na portfel, ale również na planetę. Warto także zwrócić uwagę na to, iż w wodzie butelkowanej może znajdować się mikroplastik, który wpływa negatywnie na zdrowie. Do tego szeregu zalet warto dodać także przedłużoną żywotność sprzętów AGD, które nie będą pokryte tak zwanym „kamieniem”, jaki wpływa na ich pracę i zwiększa awaryjność urządzeń.

Filtry odwróconej osmozy – rodzaje i zastosowanie

W naszym sklepie internetowym możesz znaleźć kilka typów zestawów, na które składają się filtry o różnym zastosowaniu. Podstawowym filtrem odwróconej osmozy jest  5-stopniowy. Składa się na niego główny element, którym jest membrana osmotyczna Vontron 75 GPD. To ona oczyszcza wodę ze wszystkich zanieczyszczeń i filtruje do 280 litrów wody na dobę. Posiada także filtr sedymentacyjny 5 mikron, filtr węglowy - usuwa substancje organiczne i pozbawia wodę chloru, filtr sedymentacyjny 1 mikron,  filtr liniowy z węglem aktywnym, zbiornik 12 l, elegancki kranik, klucz, wężyk montażowy, zacisk do rurki ściekowej, zawór odcinający, przyłącze do zaopatrzenia w wodę. W jednym zestawie masz wszystko, czego potrzebujesz do zamontowania filtru do wody. Filtr 5-stopniowy jest przeznaczony głównie do picia gorących napojów i podgrzewania jej oraz zalewania dań (np. owsianki). Jeśli chcesz pić wodę prosto z kranu, która będzie zmineralizowana, a jednocześnie mieć osobny kranik z wodą całkowicie czystą, którą wykorzystasz do gotowania, to wybierz filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem  6-stopniowy. Posiada wylewkę z dwoma kranikami. Z jednego wydostaje się woda uzdatniona do picia za pomocą filtru mineralizującego, a z drugiego całkowicie oczyszczona woda, która nie pozostawia „kamienia” i osadu na sprzętach oraz garnkach. Jednocześnie zadbasz o sprzęty kuchenne,  jak i o zdrowie swoje oraz całej Twojej rodziny.  Jeśli chcesz mieć w domu maksymalnie odżywczą wodę, to zamów w naszym sklepie filtr 7-stopniowy z jonizatorem. Został dodatkowo wyposażony w filtr bioceramiczny liniowy. Redukuje aniony i dzięki wykorzystaniu podczerwieni usuwa wolne rodniki oraz toksyny. Sprawia to, iż woda jest o wiele bardziej smaczna, a przy tym jeszcze bardziej cenna dla zdrowia. Istenieje jeszcze grupa filtrów odwróconej osmozy z pompą wspomagającą ciśnienie wody. Jeśli w zasilaniu wody nie ma wystarczającego ciśnienia to filtr z pompą będzie idealnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że minimalne ciśnienie wody w instalacji nie może być mniejsze niż 1 bar.

 Schemat budowy 6 stopniowego systemu odwróconej osmozy

Dla kogo jest filtr do wody odwróconej osmozy?

Filtr wody będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdej osoby, która jest zainteresowana dbaniem o swoje zdrowie, planetę, a także sprzęty domowe. Docenią go przede wszystkim ludzie, którzy posiadają alergię. Oczyszczona woda jest bowiem pozbawiona alergenów, dzięki czemu można pić wodę z kranu bez obaw o wzmocnienie objawów. Wiele osób wręcz dostrzega osłabienie reakcji skórnych. Kolejna grupa osób, która zauważa dobroczynny wpływ oczyszczonej wody to wszyscy, którzy posiadają problemy z kamieniami. Oczyszczona woda nie powoduje odkładania się wraz z piciem substancji, z których tworzą się kamienie. Dzięki temu można dostrzec zmniejszenie się objawów i spowolnienie pojawiania się nowych kamieni nerkowych. Filtr do wody odwróconej osmozy oczywiście nie wyleczy, ale okaże się doskonałym wsparciem w procesie powracania do zdrowia. Filtry do wody będą dobrym pomysłem dla każdego, kto chce pić zdrową i oczyszczoną wodę. Wesprze ona także prawidłowy rozwój dziecka. Zdecydowanie warto zamontować filtr także w firmie – nie tylko obniży to koszty zakupu wody dla pracowników, ale jednocześnie zmniejszy liczbę generowanych śmieci. Montaż filtra zaleca się również właścicielom restauracji oraz hoteli. Filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem 7-stopniowy sprawi, że przygotowywane potrawy będą znacznie smaczniejsze. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące montażu lub wymiany filtrów, to skontaktuj się z nami. Specjaliści z naszego sklepu pomogą Ci dobrać najlepszy dla Ciebie filtr.

 

FAQ

Na czym polega proces odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza (RO) to proces filtracji, w którym woda jest przepuszczana przez półprzepuszczalną membranę osmotyczną w celu usunięcia zanieczyszczeń, takich jak sole, pestycydy i bakterie. Proces ten pozwala na uzyskanie czystej wody pitnej o wysokiej jakości.

Czym się różni osmoza od odwróconej osmozy?

Osmoza to naturalny proces przenikania rozpuszczalnika (np. wody) przez półprzepuszczalną membranę z obszaru o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do obszaru o wyższym stężeniu. Odwrócona osmoza (RO) to odwrotny proces, w którym ciśnienie jest stosowane w celu przepuszczenia wody przez membranę osmotyczną przeciwnie do naturalnego kierunku osmozy.

Jak zrobić odwrócona osmoza?

Realizacja odwróconej osmozy (RO) wymaga zastosowania specjalistycznego systemu filtracji, składającego się z przygotowanej membrany osmotycznej, pojemnika ciśnieniowego, pompki i innych elementów. System RO jest instalowany w domu, najczęściej pod zlewem w kuchni, a woda pitna przechodzi przez różne etapy filtracji, zanim osiągnie efekt.

Czy woda z odwróconej osmozy jest zdrowa?

Tak, woda uzyskana w wyniku procesu odwróconej osmozy jest uważana za zdrową i bezpieczną dla spożycia. Dzięki temu procesowi filtracji, woda jest oczyszczana z niepożądanych zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, bakterie, wirusy i inne szkodliwe substancje. Jednak warto pamiętać, iż RO usuwa również minerały śladowe, więc warto uzupełniać dietę w minerały innym sposobem.

Do czego służy filtr odwróconej osmozy?

Filtr odwróconej osmozy służy do oczyszczania wody pitnej z zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, pestycydy, bakterie, wirusy, itp. Systemy odwróconej osmozy zapewniają wysoką jakość wody pitnej, która jest wolna od zanieczyszczeń i bezpieczna dla spożycia.

Czy warto kupić filtr odwróconej osmozy?

Warto kupić filtr odwróconej osmozy, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wody pitnej, oczyszczonej z szkodliwych zanieczyszczeń. Systemy RO są uważane za jedne z najskuteczniejszych metod oczyszczania wody pitnej.

Co to znaczy, że woda jest RO?

Woda "RO" oznacza wodę uzyskaną w wyniku procesu odwróconej osmozy. Jest to czysta woda pitna, która przeszła przez specjalistyczny system filtracyjny oparty na odwróconej osmozie.

Ile zużywa wody osmoza?

Systemy odwróconej osmozy zużywają różne ilości wody, w zależności od modelu i efektywności. Przykładowo, niektóre systemy mogą zużywać 3-4 litry wody odpadowej na każdy litr wody oczyszczonej. Optymalizacja konstrukcji filtrów może zmniejszyć zużycie.

Jaki filtr do wody pitnej w domu jednorodzinnym?

W przypadku domu jednorodzinnego warto rozważyć zakup systemu odwróconej osmozy, który zapewnia wysoką jakość wody pitnej, oczyszczonej z szkodliwych zanieczyszczeń. Na naszej stronie istnieje wiele modeli dostosowanych pod różne potzreby, ważne jest aby wybrac filtr pod własne preferencje.

Jaki filtr odwróconej osmozy pod zlew?

Wybierając filtr odwróconej osmozy do montażu pod zlewem, warto zwrócić uwagę na kompaktowe i nowoczesne rozwiązania, takie jak system filtra 5-7 stopniowego. Wydajność i łatwość instalacji są również kluczowe.

Czy warto kupić filtr odwróconej osmozy?

Tak, warto kupić filtr odwróconej osmozy dla uzyskania wysokiej jakości wody pitnej, wolnej od szkodliwych substancji. Systemy RO są skuteczne i popularne wśród konsumentów.

Jaki filtr do wody odwrócona osmoza?

Warto wybrać taki filtr do wody odwróconej osmozy, który najlepiej spełni indywidualne potrzeby i wymagania. Na rynku dostępne są różne modele systemów RO, więc warto porównać parametry takie jak wydajność, kompaktowość i łatwość instalacji.

Jak często należy wymieniać membranę osmotyczną?

Częstotliwość wymiany membrany osmotycznej zależy od jakości wody, narażenia na zanieczyszczenia i rodzaju membrany. Zaleca się, aby średnio wymieniać membrany co 3-5 lat. Warto jednak monitorować jakość wody i zapoznać się z instrukcją

Menu