Ostatnie Artykuły

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Wysłany dnia2 Tygodnie temu

Uwielbiasz wodę gazowaną, jednak masz wątpliwości co do jej wpływu na Twoje zdrowie? Ktoś powiedział Ci, że ma ona negatywny wpływ na samopoczucie i stan organizmu? Musisz wiedzieć, że napoje z bąbelkami są bezpieczne, lecz od tej zasady istnieją pewne odstępstwa. W poniższym artykule przeczytasz, czy woda gazowana rzeczywiście szkodzi i jakie są jej potencjalne zalety oraz wady. Dzięki temu zyskasz pełen obraz dotyczący jej wpływu na zdrowie i będziesz wiedział, czy warto ją pić na co dzień.

Czym charakteryzuje się woda gazowana?

Woda gazowana powstaje na skutek wysycenia niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej dwutlenkiem węgla (CO2). Występujące w niej „bąbelki” to nic innego jak dwutlenek węgla wtłoczony do napoju pod ciśnieniem. Jej miłośnicy wśród największych zalet wymieniają lekkość i wyjątkową zdolność do orzeźwienia. Wśród plusów wody gazowanej warto wskazać również to, że nie zawiera ona konserwantów i barwników, dzięki czemu nie oddziałuje negatywnie na organizm. Ponadto, podobnie jak woda niegazowana, wykazuje właściwości oczyszczające i może wspomagać usuwanie toksyn, a także sprzyja transportowaniu składników odżywczych i minerałów do komórek całego ciała. Ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla wody gazowane dzieli się na:

  • niskonasycone — zawierają do 1500 mg CO2/l

  • średnionasycone — zawierają 1500-4000 mg CO2/l

  • wysokonasycone — zawierają powyżej 4000 mg CO2/l

Niektóre wody gazowane wyróżniają się nieco kwaśnym posmakiem, co ma ścisły związek z zawartością bąbelków.

Czy woda gazowana jest szkodliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy woda gazowana szkodzi zdrowiu. Otóż taki rodzaj napoju ani nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ani nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Wręcz przeciwnie, zawartość bąbelków skutecznie gasi pragnienie i szybko orzeźwia. Niemniej jednak, istnieje obawa, że osoby pijące regularnie wodę gazowaną są narażone na spożywanie zbyt małej ilości płynów. Przypuszczenie to wynika z faktu, że napoje z bąbelkami mogą szybko zaspokajać pragnienie, co potencjalnie może prowadzić do zmniejszonego spożycia płynów. Aby uniknąć odwodnienia, warto pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie, szczególnie latem, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, małych dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących matek.

Kiedy woda gazowana szkodzi?

Woda gazowana, choć ogólnie uznawana za bezpieczną, może nie być odpowiednia dla wszystkich. Istnieją pewne schorzenia i stany zdrowotne, które mogą stanowić przeciwwskazanie do jej spożywania. Osoby zmagające się z niektórymi zaburzeniami pracy układu pokarmowego, takimi jak choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy zespół jelita drażliwego, powinny unikać wody gazowanej, ponieważ może ona nasilić objawy tych dolegliwości. Woda gazowana może również powodować dyskomfort u osób cierpiących na schorzenia gardła, krtani i strun głosowych, takie jak zapalenie gardła, chrypka czy polipy strun głosowych. Osoby z niewydolnością krążenia powinny skonsultować spożywanie wody gazowanej z lekarzem. Również podczas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych oraz w trakcie stosowania diety lekkostrawnej, picie wody gazowanej jest niewskazane.

Czy gazowana woda jest zdrowa?

Wiesz już, że woda gazowana nie szkodzi zdrowiu, jednak czy jest zdrowa? Otóż niektóre napoje dzięki naturalnej zawartości dwutlenku węgla mogą cechować się niskim pH, które z kolei zabezpiecza przed rozwojem drobnoustrojów. W rezultacie można powiedzieć, że woda gazowana pod względem mikrobiologicznym jest zdrowsza niż jej niegazowany odpowiednik o obojętnym odczynie. Ponadto, niektóre wysoko zmineralizowane wody gazowane są uznawane za lecznicze ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych. Często dostarczają duże ilości wapnia i magnezu w odpowiednich proporcjach, co zapewnia ich dobrą przyswajalność. Mogą także stanowić źródło innych cennych substancji, takich jak potas, bor, jod, lit, krzem czy selen. Wody wysoko zmineralizowane są zalecane jako uzupełnienie diety dla osób zdrowych i aktywnych fizycznie oraz cierpiących na różne schorzenia. Mogą wspierać profilaktykę schorzeń cywilizacyjnych oraz łagodzić objawy takich dolegliwości jak miażdżyca, cukrzyca, choroby nerek i dróg moczowych. Niektóre z tych wód rekomenduje się również jako naturalne wsparcie leczenia objawów nadużycia alkoholu.

Czy woda lekko gazowana jest zdrowa dla kobiet w ciąży?

Woda gazowana i lekko gazowana może być nie tylko nieszkodliwa, ale wręcz korzystna dla kobiet w ciąży, pomagając im w walce z mdłościami i niektórymi problemami trawiennymi. Dzięki naturalnej zdolności wspomagania produkcji i wydzielania kwasu solnego, który pełni kluczową rolę w procesie trawienia, picie wody gazowanej małymi łyczkami może przynieść ulgę w typowych dolegliwościach ciążowych. Należy jednak zwrócić uwagę na potencjalne przeciwwskazania, takie jak nadciśnienie, nawracające obrzęki czy wzdęcia, które mogą wymagać ograniczenia spożycia tego napoju. Warto więc skonsultować się z lekarzem przed włączeniem wody gazowanej na stałe do diety w ciąży.

Czy woda gazowana szkodzi zębom?

Wiele osób zastanawia się, czy picie wody gazowanej może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Istnieją obawy, że zawarty w niej kwas węglowy, powstający w wyniku połączenia wody i dwutlenku węgla, może przyczyniać się do erozji szkliwa, co osłabia strukturę zębów. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających tę teorię. Regularne spożywanie wody gazowanej raczej nie stanowi większego zagrożenia dla kondycji zębów. Największe ryzyko dla zdrowia jamy ustnej niosą napoje słodzone, które sprzyjają rozwojowi próchnicy znacznie bardziej niż woda gazowana. Dlatego, jeśli pijesz wodę gazowaną bez dodatku cukru, nie musisz obawiać się negatywnego wpływu na stan swoich zębów.

Czy woda gazowana tuczy?

Dla osób będących na diecie, kwestia tego, czy woda gazowana może przyczynić się do przybierania na wadze, jest istotna. Sama woda gazowana, jeśli nie zawiera żadnych dodatków, nie dostarcza kalorii i jest absolutnie bezpieczna dla sylwetki. Można więc spożywać ją bez obaw, także podczas redukcji masy ciała. Co więcej, istnieją badania sugerujące, że bąbelki obecne w wodzie gazowanej mogą wywoływać chwilowe uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu. Należy jednak być czujnym w przypadku smakowych wersji wody gazowanej, które często zawierają dodatek cukru. Tego rodzaju napoje zwiększają ilość spożywanych kalorii, co może być niepożądane na diecie. Zatem, kluczem jest wybieranie czystej wody gazowanej bez dodatków, aby cieszyć się jej zaletami bez obaw o przyrost wagi.

Produkty powiązane

Menu