Ostatnie Artykuły

Tajniki wody destylowanej: Gdzie można ją zakupić i czy nadaje się do spożycia?

Wysłany dnia7 miesięcy temu

Zakres zastosowań wody destylowanej jest szeroki, od przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, przez branżę samochodową, aż po domowe potrzeby. Czy jednak woda destylowana jest bezpieczna do picia? Gdzie można ją kupić i jakie są alternatywy dla jej codziennego stosowania? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest woda destylowana?

Woda destylowana, czyli Aqua Dest lub Aqua destillata, jest wynikiem procesu destylacji, podczas którego jest w całości pozbawiana soli mineralnych i innych substancji. Nie ma ona smaku, zapachu, a jej wygląd jest identyczny jak woda z kranu lub ta kupowana w butelkach.

Proces destylacji

Destylacja to proces, w którym woda jest rozgrzewana do temperatury 100 stopni Celsjusza. Następnie powstała para wodna jest skraplana, oczyszczając wodę z zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych. Nie jest to samo co demineralizacja, która pozwala uzyskać jeszcze czystszą wodę, pozbawioną prawie w 100% wszelkich zanieczyszczeń, która jest wolna od bakterii, wirusów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.

Czy woda destylowana jest zdatna do picia?

Choć jednorazowe wypicie wody destylowanej nie jest szkodliwe, regularne spożywanie tak oczyszczonej wody jest niezalecane, ze względu na brak w niej cennych dla ludzkiego organizmu składników, takich jak: magnez, wapń, czy żelazo. Nota bene, nawet w sytuacji awaryjnej, kiedy nie mamy dostępu do pitnej wody, konsumpcja wody destylowanej jest możliwa, lecz nie zalecane na długą metę.

Alternatywy dla wody destylowanej

Jeśli używasz w domu urządzeń, które wymagają stosowania wody pozbawionej składników mineralnych, rozwiązaniem mogą być filtry do oczyszczania i zmiękczania wody. Niewątpliwe zalety to dostęp do wody o optymalnych parametrach, nie tylko do użytku sprzętów AGD, ale także zdatnej do picia. Ciekawym i godnym uwagi modelem filtra zmiękczającego wodę jest: Profesjonalny zmiękczacz do wody ZM-WORK 30.

Gdzie kupić wodę destylowaną?

Rozwiązaniem najprostszym z całą pewnością jest sklepy i markety budowlane czy drogerie, ale być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wodę destylowaną można również nabyć w aptekach. Koszt jednego litra wynosi mniej więcej 5 złotych, zależnie od miejsca sprzedaży i pojemności opakowania.

Wnioski - czego dowiedzieliśmy się o wodzie destylowanej?

Przybliżyłem temat wody destylowanej, sięgając od tego czym jest, przez jej zastosowania, aż do miejsca zakupu i alternatyw dla jej użytkowania. Pamiętajcie, że woda destylowana nie jest przeznaczona do picia, ale jej zastosowanie w domowych urządzeniach czy w przemyśle jest ogromne. Pamiętajcie też, że alternatywą dla niej są systemy filtrujące i zmiękczające wodę.

To niewątpliwie duże ułatwienie i komfort, szczególnie dla tych z nas, którzy dostrzegają wartość czasu i chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Dzięki temu artykułowi dowiedzieliście się, gdzie kupić wodę destylowaną, co zyskujecie korzystając z filtrów do wody i dlaczego woda destylowana nie jest przeznaczona do picia. Mam nadzieję, że te informacje okazały się dla was przydatne!

Produkty powiązane

Menu