Ostatnie Artykuły

Twarda woda a włosy - czy może im zaszkodzić?

Wysłany dnia2 lat temu

Wiele osób zastanawia się czy twarda woda ma wpływ na nasze włosy i ich kondycję. W dzisiejszym tekście podejmiemy więc ten temat, odpowiemy na kluczowe pytanie i wskażemy co zrobić, by zachować zdrową strukturę i wygląd włosów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że szczególnie wśród pań są one jednym ze znaków rozpoznawczych, a ich dobra kondycja jest gwarantem wspaniałego samopoczucia.

Nie przedłużając, odpowiedzmy na początek wprost na pytanie: Czy twarda woda niszczy włosy? Odpowiedź dla wielu czytelników z pewnością nie będzie pokrzepiająca... Tak, twarda woda niszczy nasze włosy. Kiedy myjesz głowę taką wodą, zawiera ona pewną ilość magnezu, żelaza i wapnia, co sprawia, że nasze włosy stają się szorstkie, suche, pozbawione życia i trudne do ułożenia.

Jeśli zauważysz, że Twoje włosy wyglądają na zniszczone i suche bez użycia jakichkolwiek chemikaliów lub obróbki termicznej, oznacza to, że woda w Twojej okolicy może być twarda i negatywnie na nie wpływać. Być może wypróbowałeś/aś już wiele różnych rodzajów szamponów i odżywek w nadziei na przywrócenie zdrowia włosów... Ale przyczyna leży gdzie indziej.

Jeśli nie masz pewności, czy woda w Twojej okolicy jest twarda, możesz to łatwo zidentyfikować. Znaki szczególne to białawy nalot w postaci linii pod prysznicem, stale tworząca się płytka nazębna, kamień w czajniku, pożółkłe ubrania czy zmniejszenie pienienia się szamponu.

Jak poprawić stan włosów i na co zwrócić uwagę?

W jaki sposób rozpoznać, że nasze włosy są niewłaściwie pielęgnowane? Przede wszystkim należy obserwować nie tylko włosy, ale również skórę głowy. W przypadku używania twardej wody czy złej pielęgnacji, również ona daje nam sygnały, że coś jest nie tak. Wypadanie włosów to skrajna sytuacja i wręcz alarm, który z miejsca powinien nas zmotywować do zmian oraz wizyty u lekarza. Kolejny niepokojący objaw to suchość włosów, ich matowienie, puszenie się i łamliwość. Co do skóry głowy, to warto obserwować czy nie pojawia się na naszych ubraniach łupież. To nic innego, jak złuszczanie się skóry z bardziej lub mniej nasilonym łojotokiem.

Przyczyny problemów z włosami i skórą głowy potrafią być zupełnie różne. Czasami wiążą się z niedoborami składników odżywczych i witamin. Innym razem ze stresem, warunkami pogodowymi czy przebytymi chorobami. Ale nie należy zapominać o możliwej przyczynie, o której wielu ludzi zapomina. A mianowicie o złej jakości wodzie, która jest zbyt twarda. Wiele osób inwestuje duże środki finansowe w świetnej jakości szampony, maseczki czy odżywki do włosów. Jednak pomimo stosowania tych kosztownych kosmetyków o silnym działaniu pielęgnacyjnym, kondycja włosów i skóry głowy nie poprawia się. No cóż... Nie zapominajmy, że głównym składnikiem do mycia włosów jest woda, a nie szampon czy odżywka. Działanie nawet najlepszego preparatu można wzmocnić dobrej jakości wodą lub osłabić wodą twardą. Woda do mycia szamponem powinna być miękka i przyjemnie ciepła (rekomendowana jej temperatura to 38-40 stopni Celsjusza). Jeśli woda jest twarda, jej sole wejdą w reakcję chemiczną z kosmetykami, tworząc nierozpuszczalny osad, który pokryje włosy nalotem.

Czemu twarda woda wpływa na włosy?

No dobrze, ale tak właściwie czemu twarda woda ma aż tak znaczący wpływ na nasze włosy? W tego typu wodzie znajduje się dużo jonów magnezu, wapnia i innych pierwiastków. Im ich więcej, tym bardziej rośnie tak zwane napięcie powierzchniowe wody. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, oznacza to, że w takiej wodzie gorzej będą się rozpuszczać środki kosmetyczne. Ciężej też będzie się nią zwilżać różnego rodzaju powierzchnie i że trudniej będzie też spłukać włosy po zabiegach pielęgnacyjnych. Pozostające na naszych włosach resztki szamponu, odżywek czy innych środków chemicznych mogą szybko doprowadzić do problemów ze stanem skóry głowy i włosów.

Co więcej, używanie szamponu w towarzystwie twardej wody jest nieekonomiczne. Przy twardej wodzie musimy użyć więcej szamponu, bo gorzej się on rozpuszcza. Jego większe zużycie obciąża nasze włosy i sprawia, że jego resztki pozostają na naszej głowie po kąpieli. A te resztki doprowadzają do tego, że skóra naszej głowy się przesusza. Stąd już niedaleka droga do powstawania łupieżu, swędzącej czy zaczerwienionej skóry.

Brzmi jak niefortunne domino? Owszem, ale nie wyssaliśmy sobie tego z palca. Jeśli więc cierpisz na alergie czy nadwrażliwość skóry, zwróć szczególną uwagę na stan Twojej wody. Być może przyczyny Twoich problemów wywodzą się z kwestii, których wcześniej nie brałeś/aś pod uwagę.

Czy włosy mogą wypaść przez twardą wodę?

Jakkolwiek strasznie by to nie brzmiało, to niestety włosy mogą człowiekowi wypaść w wyniku długotrwałego używania twardej wody. Na tę zależność wskazuje wielu ekspertów. Stany zapalne skóry głowy wywołane użytkowaniem niewłaściwej wody mogą niestety doprowadzić do wypadania włosów. I co warte podkreślenia, mowa tu o wypadaniu równomiernym, czyli na całej powierzchni skóry głowy.

Twarda woda a włosy - zaobserwuj różnicę podczas wyjazdu

W przypadku problemów z włosami i skórą głowy warto zaobserwować ich stan przy okazji wyjazdu. Znanych jest wiele historii, w których ludzie mający problem z włosami na co dzień, obserwowali znaczną poprawę stanu włosów po wyjeździe na wakacje czy zimowe ferie. Według ich relacji zaledwie kilka dni wystarczyło, by włosy stały się lśniące, silniejsze i ogólnie zdrowsze. Te sytuacje prawdopodobnie wynikają z tego, że ów osoby w domu używają na co dzień wody twardej, a w hotelach zetknęły się z wodą miękką, poddaną wcześniej zmiękczaniu. Nie jest bowiem tajemnicą, że hotele i wysokiej jakości pensjonaty dbają o stan swojej wody i chętnie stosują zmiękczacze wody.

Zmiękczacze wody - rozwiązanie optymalne?

W tym miejscu pojawia się pytanie czy zmiękczacze wody są optymalnym rozwiązaniem, które rozwiąże problemy związane z twardością wody i stanem naszych włosów. Naszym zdaniem tak. Oczywiście można "bawić się" w domowe, babcine metody zmiękczania wody do mycia włosów. Znane są praktyki własnoręcznie przygotowywanych płukanek z sokiem z cytryny lub na bazie octu. Ale czy naprawdę w XXI wieku mamy czas i ochotę na każdorazowe przygotowywanie magicznych wywarów?

Znacznie prostszym rozwiązaniem, które oszczędzi nasze cenne chwile, jest zastosowanie zmiękczaczy do wody. Dlatego też z tego miejsca polecamy urządzenia dostępne w naszym sklepie. Nasz zmiękczacz wody ZM-Work 30 Logix Autotrol to renomowany produkt, który skutecznie zadba o gospodarstwo domowe składające się z trzech do ośmiu osób! Poprawi jakość wody w całym domu, a więc nie tylko do kąpieli, ale również do prania. A to z kolei wpłynie na dobry stan urządzeń AGD. Zachęcamy Państwa do kontaktu w przypadku pytań o dostępne u nas produkty. Jesteśmy przekonani, że dzięki zastosowaniu produktów z naszej oferty, problem "twarda woda a włosy" zostanie raz na zawsze rozwiązany!

Produkty powiązane

Menu