Ostatnie Artykuły

Co to jest woda osmotyczna

Wysłany dnia2 lat temu

W internecie często możemy spotkać się z pytaniem: co to jest woda osmotyczna? W naszym dzisiejszym artykule na blogu MyAqua.pl postanowiliśmy więc odpowiedzieć na powyższe pytanie i wyjaśnić w jaki sposób taki typ wody powstaje. Otóż nie ma tutaj wielkiej tajemnicy. Termin "woda osmotyczna" został nadany wodzie ze względu na sposób jej filtrowania.

Do czyszczenia i uzdatniania w tym przypadku stosowane są systemy odwróconej osmozy, które całkowicie eliminują zanieczyszczenia z wody. Stąd sama nazwa - woda osmotyczna. Otrzymana w taki sposób woda jest pozbawiona ponad 95 procent zanieczyszczeń pierwotnie w niej występujących. Mowa tu o metalach ciężkich i zawiesinach, ale również o bakteriach, wirusach czy grzybach. Woda osmotyczna pozbawiona jest rtęci, miedzi, arsenu, chloru, rdzy, azotu, azbestu, piasku oraz innych substancji, które mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Za odpowiedni przesiew szkodliwych substancji odpowiadają specjalne membrany osmotyczne z błonami o wyjątkowo niskiej porowatości.

W branży przemysłowej odwrócona osmoza jest stosowana od lat 70. XX wieku. Za pomocą takiego sprzętu odsalano wodę morską. Obecnie wiele firm instaluje systemy odwróconej osmozy w domowych warunkach czy w biurach. Ta metoda filtracji pomaga rozwiązać problemy związane z zanieczyszczeniem wody, a dodatkowo jest po prostu bajecznie wygodna.

Podczas filtracji wstępnej usuwane są z wody cząstki mechaniczne i zanieczyszczenia organiczne. Ten etap czyszczenia jest bardzo ważny, ponieważ pomaga przedłużyć żywotność głównego elementu systemu odwróconej osmozy - membrany. Podczas głównej filtracji tylko cząsteczki wody i tlenu przechodzą przez pory włókna membrany, a wszystkie zanieczyszczenia, wirusy i bakterie łączą się z drenażem. Końcowe czyszczenie jest konieczne w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów i smaków. Do wzbogacenia wody w przydatne mikroelementy służy specjalny zestaw z mineralizatorem, o którym jeszcze wspomnimy.

Woda destylowana a osmotyczna

Wiele osób porównuje wodę destylowaną do osmotycznej lub wręcz stosuje między nimi znak równości. Są to jednak dwa różne typy H2O, pozyskiwane w odmienny sposób i cechujące się innymi właściwościami. Podstawową różnicą jest smak jednej i drugiej. Woda osmotyczna, czyli uzyskana poprzez proces odwróconej osmozy, zachowuje smak. Wszystko dzięki temu, że nie jest pozbawiona dwutlenku węgla i tlenu, które są odpowiedzialne za walory smakowe wody. Często klienci oceniają, że woda osmotyczna jest o wiele bardziej smaczna, niż chociażby woda z butelki.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o wodzie destylowanej, która wskutek podgrzewania traci swoje walory smakowe. Jest ona mdła i cechuje się "płaskim" smakiem, który nie zachęca do spożycia. Taka woda nie jest też zdrowa, ponieważ może zawierać w swoim składzie związki ropopochodne chloru. Jeśli więc możecie, omijajcie taką wodę szerokim łukiem w kontekście potencjalnego spożycia.

Zastosowanie wody osmotycznej

Oprócz użytku domowego, woda osmotyczna często znajduje zastosowanie w wielkich zakładach produkcyjnych związanych z branżą spożywczą. W tego typu miejscach panują restrykcyjne normy odnośnie jakości wody. Jest ona poddawana licznym kontrolom oraz badaniom jakości. Producenci używają więc systemów odwróconej osmozy jako najlepszego i najzdrowszego sposobu na oczyszczenie wody. Uzyskanie krystalicznie czystej wody w taki sposób nie jest problemem. Zarówno jeśli chodzi o wielką produkcję, jak i domowe zacisze. Taką wodę można wykorzystać bezpośrednio do picia lub na przykład do mycia lub użytkowania specjalistycznych sprzętów.

W dużych zakładach spożywczych wodę osmotyczną często stosuje się do produkcji napojów owocowych, energy drinków czy napojów izotonicznych. Podobnie sprawa ma się w przypadku zakładów zajmujących się branżą kosmetyczną. Wodę osmotyczną często spotkać możemy w mniejszych lokalach gastronomicznych czy w dużych restauracjach. Jest ona wygodna w użyciu, zdrowa i bezpieczna.

Wykorzystanie wody osmotycznej w akwarystyce

Woda osmotyczna do akwarium to jedna z forma wykorzystania, która może wiele osób zdziwić. Natomiast okazuje się, że woda tego typu jest często i chętnie wykorzystywana w akwarystyce. Dzieje się tak, ponieważ ma ona obniżone pH i niemal zerową twardość ogólną i węglanową. Dzięki temu sprzyja hodowli niektórych gatunków roślin oraz ryb. Często hodowcy mieszają ją z wodą kranową, by stworzyć idealne warunki dla danego gatunku. Woda osmotyczna świetnie sprawdza się na przykład przy procesie uprawy hydroponicznej.

Woda osmotyczna w naturalnych warunkach

Przeciwnicy wody osmotycznej często wskazują, że nie występuje ona w warunkach naturalnych i dlatego jest niezdrowa. Prawda jest taka, że niegdyś występowała ona bardzo często w przyrodzie, jednak obecnie jest to faktycznie rzadka sytuacja. Niegdyś deszczówka miała niemal identyczne parametry, co woda osmotyczna. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza deszczówka nie jest już tak czysta. Lata temu rolnicy wykorzystywali wodę deszczową do tworzenia roztworów z nawozami. Skażenie powietrza i atmosfery doprowadziło natomiast do tego, że obecna woda deszczowa nie nadaje się już do nawozów (wymagają one dobrej jakości wody). Rolnicy znaleźli jednak sposób. Używają oni wody osmotycznej z domieszką wody kranowej, by regulować jej pH, wykorzystując kwasy fosforowy i azotowy.

Czy woda osmotyczna jest zdrowa?

Często pojawiającym się argumentem w ustach przeciwników wody osmotycznej jest stwierdzenie, że nie posiada ona wartości odżywczych. Na przykład magnezu, sodu, potasu czy wapnia. Skrupulatny i szczegółowy proces filtracji powoduje bowiem, że woda z kranu oprócz szkodliwych substancji traci również swoje odżywcze właściwości. Dla tej sytuacji jest proste wyjście, które oferuje nasz sklep. A mianowicie nabycie filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem. Urządzenie to zadba o właściwe nasycenie wody w wartości odżywcze. Tym samym otrzymamy wodę w pełni zdrową, smaczną i najwyższej jakości.

Pamiętajmy też, że w wodzie występują głównie minerały nieorganiczne. Nie należy spożywać ich w dużych ilościach. Są one ciężko przyswajalne przez ludzki organizm. Minerały zaleca się głównie spożywać nie poprzez napoje, a pokarmy. Minerały zawarte w owocach i warzywach mają formę organiczną i dzięki temu dobrze przyswajają się przez nasz organizm. To tak na marginesie.

Jeśli macie Państwo pytania o nasze produkty, to serdecznie zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania jak również podpowiemy który model filtra wybrać pod Wasze potrzeby. Nasza oferta to produkty najwyższej jakości, posiadające wszelkie atesty. To sprawdzone rozwiązania, z których chętnie korzystają klienci nie tylko w Polsce, ale również innych zakątkach Europy. Pamiętajcie Państwo, że woda reguluje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów w naszym organizmie. Jest więc kluczową sprawą, by zapewnić sobie stały dostęp do wody, która będzie służyć nam i naszej rodzinie. Filtry odwróconej osmozy to rozwiązanie praktyczne i godne polecenia dla wszystkich, którzy cenią sobie zdrowy tryb życia.

Czym się różni osmoza od odwróconej osmozy?

Osmoza:

To naturalny proces, w którym rozpuszczalnik (często woda) przepływa przez półprzepuszczalną błonę z obszaru o niższym stężeniu roztworu do obszaru o wyższym stężeniu roztworu. Proces ten zachodzi do momentu, aż ciśnienia po obu stronach błony wyrównają się lub stężenia roztworów będą równe. Osmoza jest zasadniczym mechanizmem dla wielu procesów biologicznych w organizmach żywych.

Odwrócona osmoza

To proces, który jest odwrotnością naturalnej osmozy. W odwróconej osmozę wykorzystuje się ciśnienie (zazwyczaj znacznie wyższe niż ciśnienie osmotyczne), aby wymusić przepływ rozpuszczalnika przez półprzepuszczalną błonę w kierunku przeciwnym do naturalnej osmozy. Innymi słowy, rozpuszczalnik jest zmuszany do przechodzenia z obszaru o wyższym stężeniu roztworu do obszaru o niższym stężeniu. Technika ta jest powszechnie stosowana w systemach uzdatniania wody, aby usuwać z niej zanieczyszczenia i sole.

Podsumowując, różnica polega na kierunku przepływu rozpuszczalnika przez błonę i na tym, czy proces jest napędzany naturalnym ciśnieniem osmotycznym (osmoza) czy wymuszonym ciśnieniem zewnętrznym (odwrócona osmoza).

Menu