Ostatnie Artykuły

Szkodliwość butelek plastikowych

Wysłany dnia2 lat temu

Plastikowe butelki są jednym z najbardziej popularnych produktów na świecie. Są one wszechobecne, a ich użycie jest powszechne. Niestety okazuje się, że butelki z plastiku mają negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i na zdrowie człowieka...

Nie ulega wątpliwości, że picie wody jest niezwykle ważnym aspektem w kontekście naszego zdrowia. Woda reguluje wiele procesów w naszym organizmie, między innymi temperaturę ciała, trawienie czy wydalanie produktów przemiany materii. Pełni też funkcje ochronne dla ważnych ośrodków - mózgu, rdzenia kręgowego czy gałki ocznej. To dzięki spożywaniu dużych ilości wody nasza cera wygląda jędrniej i jest bardziej gładka, a szkodliwe substancje skuteczniej opuszczają nasz organizm...

Ile powinniśmy pić wody?

Kobieta pije wodę ze szklanki

W zależności od zużycia wody, zapotrzebowanie dorosłego organizmu na ten płyn wynosi od 1,5 do 2 litrów. W czasie lata wzrasta ono nawet do 3,5 litra w ciągu dnia. Woda butelkowana to najprostszy sposób, by uzupełnić niedobory i zgasić pragnienie poza domem, ale wielu Polaków praktykuje również spożywanie napojów z plastiku w prywatnej przestrzeni. I niestety jest to duży błąd, szczególnie w czasie wysokich temperatur, co szczegółowo wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Chemikalia w butelkach plastikowych

Chemikalia w plastikowych butelkach

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przyjrzeli się ostatnio zawartości wody butelkowanej. Ku ich zdziwieniu okazało się, że woda mineralna po dobie w butelce zawierała setki szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji. Wnioski z badania zostały spisane w publikacji o nazwie "Journal of Hazardous Materials".

Uwaga na zmywarki

Duńscy naukowcy dodaję, że po umieszczeniu butelki w zmywarce, liczba niekorzystnych substancji wzrosła do kilku tysięcy. Okazało się bowiem, że zmywarka wspomaga uwalnianie się chemicznych związków. Warto mieć to na uwadze, ponieważ wielu z nas korzysta z butelek wielorazowego użytku, a najprostszym sposobem na ich umycie jest właśnie kąpiel w zmywarce.

Zagrożenie w butelkach PET

Szkodliwość butelek plastikowych

Najczęściej wykorzystywane w handlu butelki posiadają oznaczenie PET1. Specjaliści podkreślają, że tego typu butelki należy stosować tylko jednokrotnie i to w warunkach temperatury pokojowej.

Należy również przestrzegać, by butelki nie ulegały deformacji. Mikrouszkodzenia mogą bowiem uwalniać do zawartej w butelce wody szkodliwe związki i mikrocząsteczki plastiku. Bardzo niebezpieczne jest również spożywanie wody z butelki, która znajdowała się w nagrzanym samochodzie lub po prostu była wyeksponowana na słońce.

W wyniku takich zdarzeń, do wody mogą wydzielić się antymony, bisfenol A, ksenoestrogeny czy inne toksyny. Te substancje negatywnie wpływają na ludzką gospodarkę hormonalną, układ rozrodczy i mogą prowadzić do nowotworów lub niepłodności. Zwiększają też ryzyko chorób serca. Jak więc widać, na butelkowaną wodę trzeba mocno uważać.

Zadbaj o dzieci

Większość rodziców mocno przestrzega, by ich pociechy regularnie spożywały wodę. Często jednak w praktyce dziecko przez cały dzień w plecaku nosi butelkę z wodą. Zdarza się, że chcąc zaoszczędzić, rodzice uzupełniają wodę do tej samej butelki. A to, jak już wspomnieliśmy wcześniej, niesie ogromne ryzyko dla zdrowia młodego (i nie tylko) organizmu.

Jak więc wyraźnie widać, szkodliwość butelek PET nie jest mitem.

Butelki PET a środowisko naturalne

Szkodliwość butelek plastikowych

Plastikowe butelki są wykonane z jednego z dwóch rodzajów materiałów: politereftalanu etylenu (PET) lub polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), które są pozyskiwane z ropy naftowej. Proces, który tworzy PET plastik zaczyna się od etylenu, kwasu tereftalowego i katalizatorów, takich jak kwas siarkowy.

Jakie są potencjalne szkodliwe skutki używania plastikowych butelek? Produkty te mogą mieć szereg negatywnych skutków zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Tak zwany mikroplastik stwierdzono w organizmach ptaków, ssaków, ryb, bezkręgowców i w planktonie.

Spożycie węglowodorów z plastikowych butelek PET powiązano z anemią i rakiem. Ponadto proces wytwarzania tych butelek emituje szkodliwe chemikalia, które wpływają na ludzi i dziką przyrodę.

Tysiąc lat rozkładu

Butelki plastikowe są produkowane z surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Proces ich produkcji jest bardzo energochłonny i przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, butelki plastikowe mogą być również trudne do utylizacji. Wiele z nich trafia do ekosystemu - do lasów czy zbiorników wodnych.

Plastikowe butelki to jeden z najbardziej szkodliwych produktów dla naszego środowiska. Ich rozkład zajmuje nawet ponad tysiąc lat i podczas tego procesu mogą uwalniać toksyczne chemikalia do powietrza, gleby i wody.

Problem ze śmieciami

Szkodliwość butelek plastikowych

Ponieważ tworzywa sztuczne ulegają biodegradacji bardzo długo, stają się poważnym problemem dla zdrowia ludzkiego jako śmieci. Butelki z plastiku są używane od ponad 50 lat i obecnie stanowią około 50% odpadów na składowiskach. Odpowiadają również za około 1/3 wszystkich napojów spożywanych na całym świecie.

To wszystko musi generować i generuje olbrzymie ilości odpadów, które coraz bardziej obciążają naszą planetę. Tony jednorazowych opakowań plastikowych wypełniają morza i lądy, a do tego dochodzą problemy z zanieczyszczeniem powietrza i globalnym ociepleniem. To wszystko składa się na ponury całokształt, który na własne życzenie serwujemy Matce Ziemi.

Woda w szklanych butelkach

A może dobrą alternatywą dla plastikowych butelek jest używanie butelek szklanych w kontekście picia wody? To z pewnością rozwiązanie zdrowsze dla naszego organizmu, ale mniej poręczne. Woda ze szklanej butelki jest nieszkodliwa i smaczniejsza, ale całość więcej waży i wymaga większej ostrożności.

Z pewnością temat szklanych opakowań "odpada" w przypadku dzieci, bo chyba żaden rodzic nie będzie ryzykował powierzenia swojej pociesze wody w szkle, które może się rozbić i pokaleczyć.

Również ciężko sobie wyobrazić niesienie do domu sześciopaku wody sprzedawanej w szkle o pojemności 1,5 litra. Poza tym szklane butelki również mogą być siedliskiem bakterii i ich systematyczne używanie musiałoby się wiązać z równie systematycznym czyszczeniem i wyparzaniem.

Czy jest więc inne rozwiązanie?

Czy jesteśmy zatem skazani na spożywanie wody z plastikowych butelek? Oczywiście, że nie! Szczególnie, jeśli mówimy o spożyciu w domu, zakładzie pracy, lokalu usługowym, szkole, biurze czy wszystkich innych miejscach, posiadających podłączenie do systemu wodociągów.

Prostym i skutecznym sposobem na zdrową wodę, są filtry odwróconej osmozy. To system oczyszczania wody, który zadba nie tylko o nasze zdrowie, ale również środowisko naturalne. Jeśli myślisz o wodzie mineralnej pozbawionej szkodliwych substancji, która dodatkowo płynie wprost z twojego kranu, to koniecznie musisz poznać nasze filtry do wody!

Wysokiej jakości filtry odpowiedzią na wodę w plastikowej butelce

Dostępne w naszym sklepie typy filtrów są prostą odpowiedzią na wodę sprzedawaną w butelkach plastikowych i plastikowe opakowania zanieczyszczające Ziemię. Korzystanie z naszych filtrów nie wymaga użycia tworzyw sztucznych, a plastikową butelkę już na zawsze możecie odesłać do lamusa. Tym samym nie dość, że robicie coś dobrego dla swojego organizmu, to dodatkowo również przyczyniacie się do ochrony środowiska naturalnego.

Czym są i jak działają filtry odwróconej osmozy?

Filtry odwróconej osmozy oczyszczają surową wodę z kanalizacji. Podłącza się je przy systemie kanalizacji i dzięki temu możemy pić zdrową wodę prosto z kranu. Filtr zaopatrzony jest w tak zwaną membranę osmotyczną, która posiada mikrootwory o wielkości 0,0001 mikrona. Filtrowana przez membranę wodą zostaje oczyszczona z wszelkiej maści wirusów, bakterii i grzybów, nie mówiąc o piasku, rdzy czy innych tego typu zanieczyszczeniach.

Tak przygotowaną wodę można wykorzystać do mycia twarzy, przygotowywania posiłków i ciepłych napojów oraz do użytkowania ze sprzętami AGD. Filtrowana woda pobawiona pierwotnych zanieczyszczeń świetnie wpływa bowiem na jakość i żywotność domowych sprzętów. A to w dłuższej perspektywie pozwoli nam oszczędzić czas i przede wszystkim środki finansowe w domowym budżecie.

Jakość jeszcze lepsza niż w wodzie butelkowanej

Wiele badań pokazało, że woda butelkowana nie jest, delikatnie mówiąc, zbyt wysokiej jakości pod względem nagromadzenia minerałów. W ofercie sklepu MyAqua.pl znajdują się specjalne filtry z mineralizatorem, które uzdatniają wodę i ubogacają ją w liczne wartości odżywcze. Taką wodę można pić prosto z kranu bez obaw o swoje zdrowie!

Ponadto nie musimy spędzać czasu w sklepach spożywczych i "targać" do domu ciężkich butelek. A jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, oprócz wody niestety znajduje się w nich wiele niekorzystnych lub wręcz niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków i substancji.

Nie pozostaje nam nic innego, jak polecić filtry MyAqua.pl. Dzięki naszym systemom filtrowania wody, już na zawsze możesz zapomnieć o plastikowych butelkach!

Produkty powiązane

Menu