Ostatnie Artykuły

Mangan w wodzie: niepożądany gość w naszych kranach

Wysłany dnia4 miesięcy temu

Dlaczego mangan w wodzie to problem?

Mangan występuje naturalnie w środowisku, ale jego nadmiar w wodzie pitnej może być problemem. Ten element dobrze znamy ze swojej codziennej diety – jest składnikiem wielu pokarmów i niezbędnym mikroelementem w naszym organizmie. Jednak jego zbyt duża ilość w wodzie, którą pijemy każdego dnia, może prowadzić do skutków, których chcielibyśmy uniknąć. Zastanawiasz się, jak rozpoznać obecność manganu i jak się go pozbyć? Proszę, czytaj dalej.

Skąd się bierze mangan w wodzie?

Mangan to pierwiastek, który jest dostępny w środowisku naturalnym, a dokładniej – znajduje się w skałach magmowych i osadowych. Z tych miejsc jest stopniowo wypłukiwany, przenikając do wód gruntowych, a z nich – do wody w naszych studniach. Szczególnie narażone są osoby korzystające z własnych ujęć wody, takich jak studnie kopane, ponieważ nie podlegają one tak ścisłej kontroli, jak woda dostarczana przez dostawców sieci wodociągowej.

Objawy obecności manganu w wodzie

Obecność manganu w wodzie może być zdradzona przez rdzawe osady i czarny nalot na armaturze łazienkowej, płytkach czy zlewach. Jego nadmiar wpływa na estetykę i funkcjonalność urządzeń sanitarnych w Twoim domu, ale to nie jedyny problem.

Norma manganu w wodzie

Mangan jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysokie stężenie w wodzie pitnej może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce i innych krajach, normy dotyczące jakości wody pitnej, w tym zawartości manganu, są ściśle regulowane.

Dopuszczalne normy zawartości manganu

W polskim prawie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294), dopuszczalne stężenie manganu w wodzie przeznaczonej do spożycia wynosi 0,05 mg/l.

Przekroczenie tej wartości może skutkować koniecznością podjęcia działań mających na celu zmniejszenie poziomu manganu, co może wymagać instalacji odpowiednich systemów filtracyjnych lub innych technologii oczyszczania wody.

Jak sprawdzić poziom manganu w wodzie?

Aby upewnić się, że woda w naszym domu spełnia normy, najlepiej jest zlecić jej analizę w akredytowanym laboratorium. Regularne monitorowanie jakości wody, zwłaszcza w przypadku własnych ujęć wodnych, jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia domowników.

Ryzyko zdrowotne związane z manganem

Chociaż mangan należy do mikroelementów niezbędnych dla naszego zdrowia, jego zbyt duże stężenie w wodzie pitnej może być niebezpieczne. Długotrwałe spożywanie wody z wysokim stężeniem manganu wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla zdrowia, w szczególności może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego.

Metody usuwania manganu z wody

Odmanganianie za pomocą odwróconej osmozy

Jedną z najbardziej efektywnych metod oczyszczania wody spożywczej jest odwrócona osmoza. Dla całego domu zalecane jest jednak wykorzystanie stacji odmanganiających.

Odmanganianie przy użyciu stacji wielofunkcyjnych

Do oczyszczenia wody z manganu służą specjalistyczne stacje, które są w stanie zredukować nie tylko mangan, ale również żelazo i inne niepożądane substancje. Wybór odpowiedniej stacji wymaga jednak profesjonalnej wiedzy – złoża filtracyjne należy dostosować do stężenia manganu.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody także mogą być użyteczne w walce z manganem, szczególnie gdy jego stężenie nie jest wysokie. W przypadku podwyższonej twardości wody, te urządzenia również mogą przynieść ulgę od nadmiaru manganu.

Jak skutecznie pozbyć się manganu?

Zanim zaczniesz wybierać konkretne urządzenia, warto skonsultować wyniki badania wody ze specjalistą. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, a odpowiednio dobrane złoża filtracyjne są kluczem do sukcesu. Jeśli zauważasz problemy z manganem, nasza firma oferuje pomoc w doborze adekwatnych rozwiązań.

Skontaktuj się z nami, wysyłając zapytanie wraz z wynikami badania wody na adres biuro@myaqua.pl. Oferujemy również wykonanie analiz wody, których wyniki pozwolą na ustalenie najlepszego kursu działania.

Podsumowanie

Mangan w wodzie z własnego ujęcia to problem, z którym można sobie poradzić. Wybierając odpowiednie metody oczyszczania wody i korzystając z fachowej pomocy, możesz cieszyć się czystą, zdrową wodą w swoim domu. Pamiętaj, że przekroczenie normy manganu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług w zakresie optymalizacji jakości wody w Twoim domu. Nie pozwól, aby mangan zdominował Twoją wodę – działaj skutecznie i z zaufaniem do profesjonalistów.

Produkty powiązane

Menu