Ostatnie Artykuły

Wpływ pH wody na nasze zdrowie – fakty, badania i rekomendacje

Wysłany dnia4 miesięcy temu

Znaczenie wskaźnika pH wody, którą pijemy

Woda to jeden z najważniejszych składników naszego codziennego jadłospisu. Jej jakość, smak, a także parametry chemiczne mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Wśród wielu aspektów, którymi kierujemy się wybierając wodę do picia, często wymienia się jej pH, czyli miarę kwasowości lub zasadowości. W tym artykule zostanie omówiony wpływ pH wody na ludzki organizm, oparty na dostępnych badaniach naukowych i zaleceniach ekspertów.

Czym jest pH i dlaczego jest ważne?

Skala pH waha się od 0 do 14, gdzie wartości poniżej 7 oznaczają charakter kwasowy, a powyżej 7 – zasadowy. Odczyn o wartości 7 jest uznawany za neutralny. Równowaga kwasowo-zasadowa jest niezbędna dla przeprowadzania wielu procesów fizjologicznych w organizmie człowieka i może wpływać na ogólne samopoczucie.

Jakie znaczenie ma pH dla ludzkiego zdrowia?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), optymalne pH wody przeznaczonej do picia powinno mieścić się w zakresie 6,5–8,5. Woda o skrajnych wartościach pH może przyczyniać się do korozji instalacji wodnej oraz może mieć niekorzystny wpływ na organizm ludzki.

Woda zasadowa – choć niektóre badania sugerują, że spożywanie wody o wyższym pH może przyczyniać się do zwiększenia efektywności nawodnienia oraz neutralizacji kwasów w organizmie, brak jest jednoznacznych dowodów na to, że woda alkaliczna może zapobiegać chorobom takim jak nowotwory czy neurodegeneracyjne. Wręcz przeciwnie, Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) USA ostrzega, że długotrwałe spożywanie silnie zasadowej wody może przyczyniać się do zaburzeń równowagi elektrolitowej i innych problemów zdrowotnych.

Woda kwaśna – z kolei woda o niskim pH może być miękka i mieć korzystny smak, jednak zbyt kwaśna może sprzyjać erozji zębów oraz korozji rur i instalacji.

Testowanie pH wody – jak to zrobić?

Wartość pH wody można zmierzyć za pomocą prostych testów paskowych lub wykorzystując bardziej zaawansowane elektroniczne mierniki pH. Jeśli jednak nie mamy pewności co do jakości wody, warto skonsultować się z lokalnymi służbami sanitarnymi lub laboratorium analitycznym.

Jakie jest zdrowe pH wody – jaka wartość jest najlepsza?

Biorąc pod uwagę dostępne rekomendacje i dowody naukowe, dla zdrowia najkorzystniejsze jest spożywanie wody o pH zbliżonym do neutralnego. Zalecane wartości mieszczą się w przedziale opisanym przez WHO, czyli między 6,5 a 8,5.

Podsumowanie i dalsze kroki

Wybór wody do picia nie powinien być oparty wyłącznie na jej pH, ale również na całokształcie składników mineralnych i czystości. Rekomenduje się, aby dla pełnego obrazu jakości wody sprawdzać także inne parametry, takie jak twardość, zawartość metali ciężkich oraz obecność mikroorganizmów. Dobre praktyki dotyczące konsumpcji wody powinny zawsze bazować na aktualnych badaniach i zaleceniach ekspertów, a wszelkie twierdzenia na temat zdrowotnych korzyści specyficznych rodzajów wody powinny być odpowiednio udokumentowane i pochodzić z wiarygodnych źródeł.

Opracowanie artykułu powstało z uwzględnieniem dostępnych badań naukowych oraz informacji od autorów posiadających wiedzę ekspercką w dziedzinie zdrowia publicznego i żywienia.

Produkty powiązane

Menu